NAJWYŻSZA JAKOŚĆ LECZENIA Z SZACUNKU DLA PACJENTA

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
 
 

 

 Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne, które pozwala dokładnie ocenić przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego (kolor, ilość, obecność ewentualnej domieszki żółci) oraz elastyczność ścian. Wskazaniami do gastroskopii są m.in. zgaga, ból brzucha, stany zapalne żołądka i przełyku.

Gastroskopia wykonywana jest przy pomocy giętkiego aparatu (endoskopu) grubości małego palca, który jest zakładany do żołądka przez usta.

 

 

Jak należy przygotować się do gastroskopii?

  1. na 12 godzin przed badaniem gastroskopii nie należy nic jeść,palić papierosów i żuć gumy;
    1. jeśli twoje badanie przewidziane jest na godziny przedpołudniowe, nie jedz i nie pij niczego po kolacji w dniu poprzedzający zabieg i w noc poprzedzającą zabieg,
  2. osoby stale przyjmujące leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, powinny zażyć normalną dzienną dawkę swoich leków popijając małą ilością wody,
  3. załóż na siebie wygodne ubranie, które nie będzie cię uciskać,
  4. nie zakładaj biżuterii.

Jak przebiega gastroskopia?

Jak przygotować się do gastroskopii, jak przebiega badanie? To jednez najczęstszych pytań. Przed badaniem należy zdjąć okulary oraz wyjąć protezy zębowe. Następnie gardło zostaje znieczulone lekiem w postaci aerozolu, co pozwala ograniczyć dyskomfort związany z wprowadzaniem aparatu. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową przygiętą  do klatki piersiowej. Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik, który badana osoba trzyma zębami do końca trwania badania. Następnie lekarz wprowadza końcówkę gastroskopu ponad językiem do gardła i prosi badanego do wykonania odruchu połykania, który umożliwia wsunięcie go do przełyku. Zadaniem badanego jest w tym momencie tylko spokojne leżenie i miarowe oddychanie. Nie należy się przejmować odruchami wymiotnymi, odbijaniem i wypływającą z ust śliną- jest to normalne zjawisko. Po wykonanej gastroskopii badany powinien odpocząć sobie w poczekalni (czasami gdy wykonywany jest test urazowy należy poczekać do godziny – proszę pytać i stosować się do zaleceń) i następnie może udać się do domu. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio po badaniu, ponieważ gardło jest jeszcze znieczulone i nie w pełni kontrolować można odruch połykania. Stan taki mija zwykle po około 60 minutach. W przypadku, gdy pobierane są wycinki do badań należy się stosować do zaleceń lekarza, ponieważ czasami istnieje konieczność spożywania po badaniu tylko pokarmów płynnych i chłodnych – przez określony czas. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii i ustępują po jej zakończeniu. Czas badania jest indywidualnie zmienny i przeciętnie wynosi kilka/kilkanaście minut.

 

 

Godziny pracy:

Wtorek                                 08.00 - 10.30
Środa 12.00 - 15.00
Piątek 08.30 - 11.30
   

 

Zapisy:

pod nr telefonu: (22) 33 55 341
poniedziałek - piątek:  08.00 - 14.30

Zapisy drogą elektroniczną:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefony

Centrala Szpitala:
(22) 33 55 351 do 355
Poradnia Chorób Zakaźnych:
(22) 33 55 332 | (22) 33 55 235
Poradnia Profilaktyczno-Lecznicza:
(22) 33 58 101/102
 
 

 

Informacje bieżące

Urząd Marszałkowski 
Serwis Internetowy Urzędu Marszałkowskiego - organu założycielskiego szpitala
 
Główny Inspektor Sanitarny 
Serwis Głównego Inspektora Sanitarnego 
 
NFZ 
Serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia
 
Ministerstwo Zdrowia 
Serwis internetowy Ministerstwa Zdrowia RP

 

 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.